O sklepie, czyli żołnierzyki na wynos
Na parterze Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków znajduje się sklep, który oferuje zwiedzającym pamiątki ‑ ręcznie malowane żywiczne figurki w skali 1:32.
Figury zaprojektowali historyk sztuki i bronioznawca Leszek Rościszewski z Poznania, który zajął się epoką Księstwa Warszawskiego, oraz właściciel muzealnej kolekcji Karol Szaładziński, który wykonał średniowiecznych rycerzy. Figury są kontynuacją serii żołnierzyków, produkowanych i malowanych w czasach PRL przez chałupników z Polskiego Związku Głuchych. Projekty oparte zostały o źródła historyczne ‑ żołnierzy Księstwa o przepisy mundurowe i ikonografię z epoki, a rycerzy średniowiecznych głównie o obrazy składające się na Biblię Maciejowskiego powstałą ok. połowy XIII wieku, ważne źródło na temat wyglądu rycerzy w czasach wypraw krzyżowych przed 1250 rokiem, oraz o ilustracje zawarte w Kodeksie Menesse, ukazujące rycerzy z początku XIV wieku. Nieocenionym źródłem inspiracji przy projektowaniu i malowaniu żołnierzyków była też praca Bronisława Gembarzewskiego Żołnierz Polski. Ubiór, strój i oporządzenie.
Przy Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków działa pracownia, gdzie figurki rycerzy i żołnierzyków są ręcznie malowane przez pracownice i pracowników placówki. Również w ten sposób założyciele muzeum postanowili nawiązać do kilkudziesięcioletniej tradycji wytwarzania i ręcznego malowania plastikowych figur żołnierzyków w Polsce. Figury wykonane zostały z żywicy i malowane są farbami akrylowymi, a na koniec werniksowane. Wśród figurek średniowiecznych znaleźli się woje z czasów wczesnopiastowskich, konni i piesi rycerze polscy z XIII wieku, rycerze zakonni (krzyżacy, templariusze i joannici), a wśród postaci z Księstwa strzelcy, grenadierzy i dobosze w barwach różnych pułków piechoty.
CENY FIGUREK