Oferta edukacyjna
Nasze zajęcia zostały przygotowane dla różnych grup wiekowych:
- dla dzieci, które w programie nie mają jeszcze lekcji historii (wiek: 3-9 lat)
- dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych
- dla uczniów szkół średnich oraz studentów
Wszystkie nasze lekcje muzealne bazują na metodzie dialogu z uczestnikami, na budowaniu ich wiedzy w oparciu o doświadczanie oraz na uczeniu się poprzez poznanie wielozmysłowe. To zajęcia, na których historii można słuchać, dotykać i smakować.
Skrzynia Dobrawy
Wprowadza w najstarsze dzieje Polski: uczniowie odkrywają, co mogła wieźć w swojej skrzyni posagowej księżniczka Dobrawa, wyruszając z Czech na spotkanie z księciem Polan Mieszkiem.
W opracowaniu metodyki zajęć uczestniczyła prof. Violetta Julkowska z Instytutu Historii UAM w Poznaniu. Zaopiniowała ona też pozytywnie przydatność projektu na późniejszych etapach kształcenia.
Niepodległa
To zajęcia, które z powodzeniem mogą zastąpić akademię rocznicową 11 Listopada. Podczas zabawy przy ogromnej mapie uczniowie odkrywają, co doprowadziło do rozbiorów Polski a co do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Uczestniczą również w warsztatach plastycznych, poznając bohaterów wydarzeń sprzed stu lat.
Poczet Królów Polskich
Lekcja muzealna POCZET KRÓLÓW POLSKICH bazuje na zestawie 10 figurek polskich władców., wykonanych z żywicy. Opracowana została dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej i wpisuje się w podstawę programową. Umożliwia uczestnikom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi personalizację postaci historycznych takich jak Mieszko I, Dobrawa czy Bolesław Chrobry i dotykanie charakterystycznych detali miniaturowych przedstawień: korony, włóczni Świętego Maurycego itd. Zajęcia umożliwiają czynny udział dzieci w sytuowaniu poszczególnch władców na osi czasu. W zajęciach może brać udział do 10 osób, dla których dostępnych jest 5 kompletów figurek.
Zostań rycerzem
Lekcja o epoce rycerskiej: trudne zagadnienia z podstawy programowej dla klasy V można poznawać w bezpośrednim kontakcie: podczas zajęć spróbujemy wspólnie przymierzyć rycerski rynsztunek i sprawdzić, dlaczego nie każdy giermek zostawał rycerzem.
Zakony rycerskie
Czy chiński klasztor Shaolin ma coś wspólnego z joanitami i templariuszami? Ilu polskich rycerzy walczyło w Ziemi Świętej? Dlaczego wielki mistrz zakonu krzyżackiego nie został ojcem chrzestnym Władysława Jagiełły? Zbiory naszego muzeum są doskonałą bazą, by wspólnie znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań o historię zakonów rycerskich.
Cennik zajęć
Lekcja muzealna: 250 zł
Czas trwania: 45 minut
Liczba uczestników: 10-25 osób
Telefon: +48 883 202 526
Email: kasiaczarna77@gmail.com
Wyposażenie muzeum w sprzęt do prowadzenia lekcji muzealnych: Poczet królów polskich, Zakony rycerskie oraz Poznaj rycerza sfinansowano ze środków grantu "Poznanie przez dotykanie", realizowanego w ramach projektu pn. Turystyka dostępna 1.0. współfinansowanego ze środków PFRON, w ramach pilotażowego programu "Dostępność ponad barierami". Dzięki grantowi oferta została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Może być realizowana zarówno w naszym muzeum jak i w formule wyjazdowej.